هدفِ دوره و بازارِ کار موشن‌گرافیک

اغلب علاقمندان زیادی از ما این پرسش را دارند که: شنیده‌ایم موشن‌گرافیک یک رشته پول‌ساز است از کجا و چگونه شروع کنیم؟ برخی از دوستان هم می‌گویند ما این تخصص را تا حدودی داریم اما برای گرفتن پروژه از کارفرما مشکل داشته یا نمی‌دانیم پروژه را چگونه کلید بزنیم.

واقعیت این است که؛ بله، موشن‌گرافیک رشته و تخصصی پول‌ساز است. طبق این تعرفه رسمی، نرخ ساخت موشن‌گرافیگ ثانیه‌ای 500هزار تومان (تا 30ثانیه) است. اما صرف اینکه این تخصص از درآمد بالایی برخوددار است، کافی نیست. هر تخصصی نیاز به یادگیری اصولی و متناسب با هدف‌اش را دارد. دوره آموزش جامع موشن‌گرافیک نیز متناسب با همین موضوع طراحی شده و با این هدف که پس از اتمام دوره، شرکت‌کنندگان آماده ورود به بازار کار هستند، برگزار می‌شود.

مهارت‌هایی که یک موشن‌کار لازم دارد

موشن‌گرافیک، قبل از اینکه نیاز به طراحی یا متحرک سازی عناصر داشته باشد، به یک سناریوی جذاب و اصولی، کاراکترهای شخصیت‌پردازی شده و استوری‌بُرد نیاز دارد. مهارتی که در دوره‌های موشن‌گرافیک اغلب نادیده گرفته می‌شوند. این مهارت‌ها به شما کمک می‌کند تا در فرآیند ساخت یک پروژه اصطلاحاً کاسه چه کنم؟ چه کنم؟ به دست نگیرید!  و به آسانی پروژه را کلید بزنید.

در بخش آموزش‌های عملی؛ مهم‌ترین نرم‌افزاری که در این دوره‌ آموزش داده می‌شود، افترافکت است. این نرم‌افزار بازوی اصلی و اجرایی برای ساخت هر عنصر متحرکی است. در کنار این نرم‌افزار، ایلستریتور نیز به عنوان پیش‌نیاز آموزش داده خواهد شد. ایلوستریتور ابزاری برای طراحی عناصر گرافیکی مانند کاراکتر و شخصیت‌ها است.

یک موشن‌کار یا موشن‌گرافیست بایستی توانایی تدوین و ضداگذاری سکانس‌هایی که ساخته و کارگردانی کرده است را داشته باشد، به همین جهت نرم‌افزار Premiere در کنار سایر نرم‌افزارها در این دوره آموزش داده خواهد شد.

در دوره جامع موشن‌گرافیک چه سرفصل‌هایی آموزش داده می‌شود؟

در این دوره، ابتدا مباحث تئوری مانند ایده‌پردازی، نوشتن طرح، اجزا و ساختار فیلمنامه، طراحی استوری‌بُرد و اصول کارگردانی آموزش داده می­‌شود.

سپس در آموزش‌های عملی نرم‌افزارهای Illustrator و AfterEffects آموزش داده شده و در مرحله پایانیِ آموزش‌هایِ عملی، نرم‌افزار Premiere که ابزار حرفه‌ای تدوین و صداگذاری است، دوره به اتمام خواهد رسید. لازم به ذکر است در انتهای دوره آزمونی آنلاین برگزار خواهد شد که شرکت در آن اختیاری بوده و صرفاً برای اینکه شرکت‌کنندگان خود را محک بزنند برگزار خواهد شد. این دوره آموزشی دارای گواهی پایان‌دوره است.

فهرست